top of page
  • Zdjęcie autoraAnita Rączka

O bezpieczeństwie dziecka w aucie mowa ...


Czy możemy wpływać na poziom bezpieczeństwa dzieci podczas jazdy? Jakie czynniki wpływają na wzrost poziomu bezpieczeństwa?

Jako rodzic, jako mama zadaje sobie setki pytań w ciągu miesiąca. Szukam odpowiedzi czasem z powodzeniem czasem nie ale pytam. Staram się pytać u źródła czyli u specjalistów ale też porównuje te odpowiedzi by w pełni świadomie je zestawić i zapytać na końcu siebie: co ja na to?

Bezpieczeństwo i rodzicielstwo są obszarami życia, które są mi niesamowicie bliskie. Analizujemy i kreujemy nasze środowisko tak by stanowiło bezpieczną przestrzeń. Minimalizujemy ryzyko tam gdzie się da by móc swobodnie i komfortowo funkcjonować. W miejscu pracy fachowych ocen ryzyka zawodowego dokonują BHPowcy analizując czynniki niebezpieczne, szkodliwe czy uciążliwe. W naszych mieszkaniach czy samochodach to my jako rodzice odpowiadamy za bezpieczeństwo naszych dzieci i mocno zachęcam do tego by wejść w rolę takiego "domowego BHPowca". Co zatem możemy zrobić by móc poprzez konkretne zmiany podnieść poziom bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem? Podzielę się tym jak sama analizowałam te kwestię jako mama, psycholog transportu i behapowiec.


1. Wzrost świadomości w zakresie:


A) Statystyk kolizji i wypadków:


Znajomość statystyk daje do myślenia dość intensywnie. Po pierwsze wskazuje na wysoką liczbę takich sytuacji w naszym kraju. Ale aby móc o tym myśleć trzeba zacząć od podstaw czyli analizy samych pojęć kolizji i wypadku.


Czym zatem jest ten wypadek a czym kolizja?


„Wypadek, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni”


„Kolizja, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem są straty materialne (uszkodzenie pojazdu, płotu, urządzenia drogowego, bagażu, itp.) lub też jeden z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni”.

(źródło: http://www.brd.org.pl/2,148,Kolizja_czy_wypadek_drogowy.htm )


Jak wygląda sytuacja w naszym kraju?

Źródło: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html


Statystyki, które widzimy zatem powyżej nie stanowią wszystkich zdarzeń drogowych w naszym kraju. Dla zobrazowania na naszych drogach w 2017 roku doszło do 436 tysięcy kolizji czyli łącznie około 468 tysięcy zdarzeń drogowych. Pokazuję to zatem, iż sytuacje trudne na drogach są zjawiskiem częstym niestety. Założenia typu "nic złego nam się nie wydarzy bo przecież jedziemy tylko na drugi koniec miasta" może okazać się myśleniem życzeniowym ( czyt. ang. wishful thinking) – sposób rozumowania i podejmowania decyzji opierający się na wizji „optymistycznego scenariusza” w miejsce odwoływania się do dowodów i racjonalności).


Kolejne statystyki, które warto przytoczyć dotyczą właśnie tego przekonania, o którym pisałam wyżej "przecież jadę tylko na drugi koniec miasta czy do miejscowości w pobliżu....

Jak widać powyżej w obszarze zabudowanym dochodzi aż do 71% wypadków z czego zabici stanowią ponad 43% a osoby ranne 68%. Zatem czasami "najciemniej pod latarnią" warto włączyć tryb wzmożonej wyobraźni tam gdzie pozornie wydaje się bezpiecznie.


B) Tego co się dzieję w samochodzie w trakcie kolizji czy wypadku z ciałem dziecka


Wiedzę w tym zakresie możemy zdobyć z różnych źródeł. Stawiam w tym przypadku w początkowym obeznaniu na obraz: zatem crash testy:


Z fotelikiem czy bez...





Analizy statystyk, filmiki i dane z crash testów, blog osiemgwiazdek sprawiły, że moje Dzieci jeżdżą tyłem w rwf-ach. Przy doborze takiego fotelika bardzo ważne jest dopasowanie go do modelu auta jakim jeździmy.

Kolejną kwestią jest odpowiednie zamontowanie więc warto skorzystać z lokalnego sklepu, w którym otrzymamy nie tylko rzetelną wiedzę przy wyborze ale i pomoc przy montażu.

Warto też pamiętać aby źródło zakupu było pewne jeżeli ktoś decyduje się na opcję używaną. Zasada ograniczonego zaufania tutaj bardzo wskazana bo fotelik może być po wypadku lub kolizji i nie spełniać już swojej funkcji.


C) Odpowiedni montaż fotelika oraz odpowiednie zapięcie pasów

Tym razem również postawię na obraz:

https://www.youtube.com/watch?v=qF4SFicer78



Jak widzimy na filmiku kurtka oraz luźne zapięcie mogą wywołać tragiczne skutki i nawet najbezpieczniejszy fotelik tu może nie pomóc jeśli nie zadbamy o odpowiedni ubiór oraz zapięcie.


D) Przedmioty w samochodzie.

Należy pamiętać, iż w momencie zderzenia mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Telefon, klucze od mieszkania, termos, długopis oraz inne swobodnie położone rzeczy na wysokości na desce rozdzielczej czy nad bagażnikiem mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Proste nawyki niepozostawiania rzeczy i wyobraźnia mogą uratować nam zdrowie a nawet życie.


2. Wzrost świadomości w zakresie:


A) Własnych możliwości

Czasem nasz obraz siebie i swoich możliwości może okazać się przeceniony. Nasze realne możliwości a te, które zakładamy, że mamy mogą się nie pokrywać. Nieadekwatne oczekiwania czy ocena sytuacji może również mieć swój finał w innym wydaniu niż byśmy chcieli.

Warto się zatrzymać jeśli czujemy spadek sił. Warto jechać wolniej jeśli nie czujemy się pewnie w sytuacji drogowej. Jeżeli mamy wątpliwości co do swojej sprawności bo wydarzyło się coś trudnego co utrudnia nam koncentrację czasem warto skorzystać z innego transportu.

Jako mama wiem, że różne sytuacje a aucie potrafią się zadziać. W sytuacji stresu, przeciążenia, nadmiaru bodźców pamiętaj, że możesz się po prostu zatrzymać. Zrobić przerwę, pooddychać, dać sobie lub dzieciom czas na powrót do równowagi


B) Pomysłów i możliwości własnych dzieci

Głowy dzieci potrafią być niesamowicie kreatywne. Odpinanie pasów otwieranie drzwi , rzucanie w trakcie jazdy przedmiotami, próba picia czy jedzenia jeśli będzie gdzieś na siedzeniu - miej w głowie rożne scenariusze bo część z nich może również wpłynąć na bezpieczeństwo waszej rodziny,


C) Telefonom, jedzeniu, paleniu papierosów, piciu kawy mówimy nie

Gorąca kawa na kolanach czy telefon w ręce nie wpłynie korzystnie ani na poprawność twojej reakcji ani na jej czas


D) Leków, które przyjmujesz

Czasami wyglądają bardzo niepozornie ale pamiętaj by zapytać swojego lekarza o wpływ na zdolność kierowania pojazdami. Jeśli sięgasz po lek samodzielnie dokładnie czytaj dołączoną do opakowania ulotkę, na której opisane są możliwe działania uboczne.


Ciąg dalszy nastąpi... Jeśli masz coś co chcesz dodać, przegadać zapraszam do kontaktu.


123 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page